Endokrynologia

Zauważyłeś, że ostatnio dzieje się z tobą coś dziwnego? Przytyłeś lub bardzo schudłeś? Może wypadają ci włosy? Albo przeciwnie – rosną tam, gdzie nie powinny?

A może nagle zaskoczył cię trądzik i miewasz nieregularne miesiączki? Odczuwasz wciąż niepokój i nerwowość bez powodu? Jeśli tak warto zastanowić się nad złożeniem wizyty u endokrynologa. Być może za wszelkie te nieprzyjemne zmiany odpowiada twój układ dokrewny i dlatego trzeba mu się jak najdokładniej przyjrzeć!

Czym zajmują się endokrynolodzy?

Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego, których zadaniem jest uwalnianiem hormonów do układu krążenia. Najważniejsze gruczoły endokrynne w ciele człowieka to: przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, jądra, jajniki, a także, w przypadku kobiet ciężarnych – łożysko. Uważa się, iż centralnym gruczołem dokrewnym jest przysadka mózgowa. Produkuje ona bowiem wiele hormonów (np. TSH, ACTH, FSH czy LH), które następnie kontrolują i zawiadują pracą innych gruczołów dokrewnych.

ZABIEGI I BADANIA

USG tarczycy

Konsultacja

GRAFIK PRZYJĘĆ

PON WT ŚR CZW PT
dr Ewa Wentland-Kotwicka 9.30 - 13.30 -
  • prof. Tomasz Miazgowski przyjmuje w wybrane dni i godziny. Prosimy o bieżący kontakt z rejestracją.
Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.