Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00

Badanie uroflowmetryczne

Badanie uroflowmetryczne to badanie bez bezpośredniej ingerencji w struktury ciała człowieka pozwalające ocenić przepływ moczu przez cewkę moczową. Przeprowadzane jest z wykorzystaniem uroflowmetru, który analizuje przepływ moczu przez cewkę moczową w jednostce czasu. W czasie tego badania oceniana jest szybkość i objętość oddawanego moczu, a także objętość moczu przepływającego przez cewkę moczową w czasie jednej sekundy. Badanie trwa ok. 10 minut.

Słaby strumień moczu oznacza przeszkodę podpęcherzową lub nieprawidłową czynność skurczową mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Jak wygląda badanie uroflowmetryczne?

Pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika podłączonego do uroflowmetru. Następnie urządzenie analizuje objętość oddanego moczu. Wykres uzyskany w czasie uroflowmetrii pozwala ocenić funkcję dolnego piętra układu moczowego.

Kiedy należy wykonać takie badanie?

Wskazaniem do wykonywania badania uroflowmetrycznego są zaburzenia oddawania moczu, np. parcie na mocz, zbyt częste oddawanie moczu, za słaby strumień oddawanego moczu, zaleganie moczu.

Przygotowanie do badania:

Na dwie godziny przed badaniem nie można oddawać moczu i należałoby zwiększyć spożycie płynów, tak aby odpowiednio wypełnić pęcherz.

Prawidłowy wyniki przedstawiany jest w postaci wydruku. Badanie uroflowmetryczne powinno wykonywać się kilkukrotnie, tak aby uzyskać średni wyniki z kilku mikcji.

Wszystkie treści zamieszczone na stronie www.consiliuscm.pl oraz na FB, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte informacje były rzetelne I prawdziwe, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjęcie w opaaciu o nie. Informacje te w żadnym stopniu nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ostatnio z Akademii Consiliusa

Nowości

Nowy pediatra

Do naszego zespołu dołączył nowy pediatra: dr Michał Jarosz. Pełny opis doświadczenia zawodowego lekarza można

Czytaj więcej »