Kardiolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia u dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia.
Przy pomocy różnych metod diagnostycznych (np. echo serca, EKG) ocenia stan układu sercowo-naczyniowego pacjenta. Jest to szczególnie ważne zadanie, ponieważ choroby serca, zarówno wrodzone jak i nabyte, mogą negatywnie wpływać na rozwój psychofizyczny dziecka.
Wady wrodzone serca są najczęstszymi wadami rozwojowymi u noworodków, występującymi z częstością 8–10 na 1000 żywych urodzeń. Najczęściej spotykane zaburzenia obejmują ubytki przegrody międzykomorowej (VSD) i przegrody międzyprzedsionkowej (ASD), przetrwały przewód tętniczy (PDA), koarktację aorty (CoA) oraz wady złożone takie jak tetralogia Fallota.
Etiologia tych wad jest złożona i obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.
W populacji pediatrycznej choroby nabyte, choć rzadsze niż wady wrodzone, również stanowią poważne wyzwanie kliniczne.
Do nich należą choroby infekcyjne i ich powikłania – zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, infekcyjne zapalenie wsierdzia czy choroba Kawasakiego.
W ostatnich latach zwracamy też uwagę na rolę COVID-19 w wywoływaniu zapaleń mięśnia sercowego i powikłań zakrzepowych u dzieci.
Coraz częściej u młodzieży zdarzają się także problemy z układem krążenia związane z otyłością, złą dietą i brakiem aktywności fizycznej.
Kiedy zgłosić się z dzieckiem na konsultację kardiologiczną?
Jeśli zauważycie Państwo u dziecka takie objawy jak:
– bóle w klatce piersiowej
– zasłabnięcia lub omdlenia
– zwiększoną męczliwość
– uczucie nierównej, przyspieszonej lub zwolnionej pracy serca
– podwyższone wartości ciśnienia tętniczego
– duszności
– obrzęki
Jak przygotować dziecko do badania?
Badania wykonywane w naszym gabinecie są całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.
Starsze dziecko warto uprzedzić o tym, jak będzie wyglądalo badanie (opisując mu przebieg wizyty słowami stosownymi do wieku), np. w taki sposób:
– na początku dziecko zostanie zbadane, osłuchane tak jak na każdej wizycie u pediatry
– USG przypomina masowanie brzucha i klatki piersiowej głowicą posmarowaną żelem
– EKG polega na naklejeniu elektrod- „naklejek”, do których podłączymy kolorowe kabelki – na klatce piersiowej i kończynach.
Aby zmniejszyć poziom stresu można zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, książeczkę czy też puścić dziecku bajkę na telefonie lub tablecie.
Niemowlę powinno być nakarmione, mieć suchą pieluszkę. Jeśli dziecko używa smoczka, proszę zabrać go ze sobą. Do badania echo warto aby ubranie było rozpinane z przodu.
Badanie można wykonać także podczas karmienia.
Zapraszamy dzieci na konsultacje kardiologiczne w CM Consilius.