Osteoporoza jest chorobą rozwijającą się bezobjawowo. Proces ten może trwać nawet przez kilkanaście lat, w przeciągu których stopniowo zmniejsza się masa kostna, zachodzą zmiany w strukturze kości przez co stają się one słabsze i bardziej podatne na złamania. Choroba ta występuje głównie u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w podeszłym wieku, jednak nie wykluczone jest to, iż na osteoporozę mogą zapadać również dzieci.
Występują dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna. Ta pierwsza jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Utrata gęstości kości jest nieuchronnym procesem związanym z wiekiem. Rozpoczyna się już około 40. roku życia u kobiet i 45. – u mężczyzn. Na osteoporozę wtórną mają wpływ inne choroby, bądź stosowanie niektórych leków. Choroba w tej postaci dotyczy osób w każdym wieku, a do jej najczęstszych przyczyn należą m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby układu pokarmowego, niewydolność nerek, POChP, hemofilia, a także niektóre nowotwory.
Do leków sprzyjających osteoporozie wtórnej należą: glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i heparyna. Istnieje wiele czynników przyspieszających rozwój osteoporozy. Jednak niektórym z nich można zapobiec, poprzez zmianę stylu życia.
Głównymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są:
złe odżywianie (zbyt mała przyswajalność witaminy D, mała podaż wapnia, niedożywienie);
nadużywanie alkoholu;
palenie tytoniu;
niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne;
mała aktywność fizyczna.
Początkowo osteoporoza nie daje żadnych znaków. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy dochodzi do złamań, którymi najczęściej są złamania kręgów. Większość z nich przebiega zupełnie niezauważalnie. Stopniowo doprowadza do obniżenia wzrostu, garbienia, problemów z poruszaniem się, złego samopoczucia, a nawet depresji. Złamania trzonów kręgów powodują ból kręgosłupa, często jednak ignorowany lub nazywany „normalnym” objawem podeszłego wieku. Złamanie kręgu często bywa nieświadome (może zostać wywołane przez zwykły kaszel, niewielki ruch, schylenie się, podniesienie jakiegoś przedmiotu).
Ważnym elementem zapobiegawczym rozwijaniu się osteoporozy jest dieta bogata w wapń i witaminę D. Należy jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie, zawierających nabiał, owoce lub warzywa. Warto spożywać także pszenne lub pełnoziarniste pieczywo, bogate w witaminę B6, miedź oraz cynk wspomagające rozwój kości.
Osteoporoza początkowo przebiega skrycie, dlatego należy o niej myśleć, zanim dojdzie do złamania kości. Szybka diagnostyka w kierunku osteoporozy konieczna jest u pacjentów, u których wystąpiły objawowe złamania osteoporotyczne lub ich pośrednie oznaki, takie jak obniżenie wzrostu, utrwalone garbienie się czy przewlekły ból kręgosłupa.
Centrum Medyczne Consilius oferuje specjalistyczne konsultacje ortopedyczne i reumatologiczne, na które zapraszają:
lek. med. Maciej Domin
lek. med. Radosław Nadzikiewicz
lek. med. Piotr Fengler
Wszystkie treści zamieszczone na stronie www.consiliuscm.pl oraz na FB, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte informacje były rzetelne I prawdziwe, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjęcie w oparciu o nie. Informacje te w żadnym stopniu nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.