Borelioza zwana również chorbą z Lyme lub krętkowicą kleszczową jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. To najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze (zwykle przez kleszcza pospolitego). Przy pomocy aparatu kłująco-ssącego kleszcz wszczepia się w skórę wprowadzając substancję znieczulającą, przez co bardzo często takie ukłucie jest niewyczuwalne.
Kleszcze można znaleźć praktycznie w każdym miejscu na ciele. Lubią miękkie i dobrze ukrwione obszary skóry. Najbardziej narażonymi na ukłucie kleszcza obszarami ciała są:
pachwiny, pośladki, pachy, wnętrza ramion,
głowa, szyja,
zagłębienia pod kolanem.
Objawy boreliozy są zróżnicowane, często podobne do innych chorób, dlatego może być ona rozpoznana przez lekarzy różnych specjalności. Najczęstszym objawem zakażenia Borrelią jest rumień wędrujący – zaczerwienienie skóry otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza. Nie występuje on jednak u wszystkich zakażonych – dotyka ok. 40 – 60% pacjentów z boreliozą. Oprócz zmian skórnych, we wczesnej fazie boreliozy mogą pojawić się ogólne objawy, np. zmęczenie i bóle głowy. Innymi symptomami zakażenia boreliozą mogą być: porażenie nerwu twarzowego, problemy z sercem, zapalenie stawów, a także zapalenie opon mózgowych.
Badania na boreliozę może zlecić specjalista od chorób zakaźnych, jak również lekarze innych specjalności, jako że choroba ta atakuje różne organy. Najczęstszymi badaniami potwierdzającymi obecność bakterii są badania serologiczne metodą ELISA wykrywające przeciwciała w klasie IgM i IgG. Przeciwciała IgM utrzymują najwyższy poziom we krwi w okresie od 4 do 6 tygodni, od momentu zakażenia, a znikają zwykle po 4 do 6 miesięcy. Natomiast przeciwciała IgG stają się wykrywalne po ok. 6 do 8 tygodni od zakażenia, a ich poziom może utrzymywać się przez kilka lat.
Niestety test ELISA może wykazywać fałszywe wyniki dodatnie, dlatego istotne jest wykonanie dodatkowego testu metodą Western blot.
Dodatni wynik testów bez obecności objawów boreliozy nie jest jednoznaczny z potwierdzeniem zakażenia. Testy nie umożliwiają też rozróżnienia między boreliozą czynną, a przebytą.
Najlepszą ochroną przed zakażeniem boreliozą będzie, w miarę możliwości, unikanie ukłucia przez kleszcza. Równie dobre jest to, aby kleszcze zostały od razu usuwane, zaraz po ich zlokalizowaniu na ciele. Po każdym pobycie w lesie, czy na działce należy dokładnie obejrzeć ciało, ponieważ ukłucie kleszcza często jest niewyczuwalne.
Na nic zda się również przyjmowanie antybiotyków jako profilaktyki po ukłuciu, czy przeprowadzenia badania kleszcza na obecność patogenów, gdyż nawet jeśli kleszcz zawiera bakterię Borrelia burgdorferi, w niewielu przypadkach prowadzi do rozwoju choroby.
Na ten moment nie istnieje żadna szczepionka dla ludzi, która ma zapobiegać boreliozie. W znaczącej ilości przypadków organizmowi udaje się wyeliminować bakterie bez leczenia – infekcja nie powoduje żadnych dolegliwości, ani późniejszych skutków.
Wszystkie treści zamieszczone na stronie www.consiliuscm.pl oraz na FB, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte informacje były rzetelne I prawdziwe, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjęcie w oparciu o nie. Informacje te w żadnym stopniu nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.