Okulistyka zajmuje się dokładną diagnostyką oraz leczeniem problemów związanych z oczami, a także jego aparatów pomocniczych jak powieki, spojówki, narząd łzowy i mięśnie zewnętrzne. Okulistyka jest prawdopodobnie jedną z najstarszych dziedzin medycyny, która jest nam znana.
Centrum Medyczne Consilius oferuje konsultacje specjalistyczne z dziedziny okulistyki. W naszej poradni specjalizujemy się w diagnostyce takich chorób jak:
- choroby siatkówki,
- jaskra, zaćma,
- schorzenia dróg łzowych,
- niedowidzenie.
Wszystkie konsultacje i badania wykonywane są przez naszych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w okulistyce. Zdiagnozują każdy problem pacjenta, a także obiorą odpowiednie leczenie.
W naszej przychodni pracują wyspecjalizowani okuliści, którzy podejdą do każdego problemu w sposób profesjonalny. W trakcie konsultacji z lekarzem przeprowadzone zostaną wszystkie niezbędne badania, a najwyższej klasy aparatura medyczna, którą dysponujemy, pozwoli na poprawną diagnostykę schorzeń oczów, dzięki czemu wszystkie badania zostaną wykonane u nas na miejscu.
Aparatura medyczna, którą posiadamy to m.in.:
- komputerowy tonometr, który badania ciśnienie śródgałkowe. Ciśnienie to jest istotnym markerem w przesiewowych badaniach, diagnozujących jaskrę. Badanie komputerowym tonometrem polega na komputerowej analizie odkształcenia fragmentu rogówki po uderzeniu jej strumieniem powietrza. Jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia,
- autorefraktometr to przyrząd, który pozwala na przeprowadzenie komputerowego badania wad wzroku w oparciu o ocenę refrakcji oka. Badani mierzy wielkość wady, nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Jest ono podstawą w postawianiu odpowiedniej diagnozy, która następnie pozwala na dobranie szkieł korekcyjnych i soczewek,
- lampa szczelinowa (biomikroskop) to przyrząd, który zajmuje się badaniem przedniego odcinka części oka. Jest wykorzystywany, gdy zachodzi podejrzenie schorzeń związanych ze spojówkami, rogówkami, przedniej części twardówki, tęczówek komory przedniej, soczewek, czy przedniej części ciała szklistego. Badanie biomikroskopem wykorzystuje się również w diagnozie dna oka, która pozwala na wykrycie licznych schorzeń narządu wzroku jak np. choroby siatkówki (odklejenie siatkówki, krwotoki do siatkówki, choroby plamki siatkówki), błony naczyniowej w tym zapalenia i nowotwory, nerwu wzrokowego (jaskra), czy ciałka szklistego (wylew krwi, zmętnienia). Przed wykonaniem badania zakrapla się oczy kroplami z atropiną, która rozszerza źrenice i umożliwia łatwiejsze obejrzenie dna oka.