Dermatoskopia
Dermatoskop to urządzenie pozwalające na szczegółowe oglądanie znamion i ich ocenę przez lekarza. Badanie dermatoskopowe pozwala na wielokrotne powiększenie zmiany i wykrycie niepokojących cech. Jest badaniem bezbolesnym i zwykle trwa kilka minut. Wynik otrzymuje się bezpośrednio po badaniu.
Dermatoskopia jest metodą diagnostyczną pozwalającą na rozróżnianie zmian łagodnych od zmian niebezpiecznych. Badanie może być wykorzystywane w diagnostyce różnicującej zmiany naczyniowe, ziarniniakowe, czy inne mogące wstępnie nasuwać podejrzenie czerniaka.
Wynik badania dermatoskopowego przedstawia się według skali TDS. Jednak najpierw, lekarz musi ocenić punktowo kilka elementów:
- asymetrię zmiany;
- granice zmiany;
- kolor zmiany;
- struktury dodatkowe, jak kropki, smugi, pola o zatartej strukturze.
Na tej podstawie oblicza się TDS (całkowity wskaźnik dermatoskopwy):
- wynik > 5,45 – zmiana jest bardzo podejrzana, zaleca się usunięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym;
- wynik 4,75 – 5,45 – zmiana jest podejrzana, jednak nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej a jedynie kontroli;
- wynik < 4,75 – łagodne znamię melanocytowe.
Podejrzane zmiany powinno się kontrolować raz na pół roku, jednak u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku obciążenia nowotworami skóry (w szczególności czerniaka), a także z licznymi znamionami, kontrolę warto wykonywać raz na 3-6 miesięcy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.