Rentgenogram (RTG)
[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″][et_pb_row _builder_version=”3.25″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_post_title meta=”off” featured_image=”off” _builder_version=”3.21″][/et_pb_post_title][et_pb_text _builder_version=”4.4.6″ hover_enabled=”0″]
Rentgenogram, w skrócie RTG, potocznie nazywany „prześwietleniem”, jest badaniem diagnostycznym umożliwiającym zobrazowanie ciała. Wykorzystywane jest w nim promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, z zakresem fal od nadfioletowych do fal gamma. Lampa rentgenowska wytarza wspomniane promieniowanie, które naświetla wybrane partie ciała pacjenta, a następnie pada na specjalną błonę fotograficzną, wrażliwą na ich działanie. Obraz ciała powstaje na skutek różnej pochłanialności promieni X przez poszczególne tkanki. Promieniowanie X zostało odkryte w 1895 roku przez Wilhela Röntge’a i to właśnie od nazwiska odkrywcy badanie wzięło swoją dzisiejszą nazwę. W 1901 naukowiec otrzymał za swoje odkrycie nagrodę Nobla.
RTG jest nieinwazyjną metodą obrazowania ciała, która jest bardzo powszechnie stosowana w medycynie. Za jego pomocą można prześwietlić niemalże każdą część ciała. Rentgenogram wspomaga proces diagnozowania. Używa się go także jako metoda badań przesiewowych, na przykład prześwietlenie płuc, pozwalające zdiagnozować choroby takie jak gruźlica, zapalenie płuc czy zmiany nowotworowe. Zdjęcia RTG wyjątkowo dobrze obrazują układ kostny. Stąd też są podstawową techniką obrazowania przy wszelkiego rodzaju urazach i problemach z narządem ruchu.
Przygotowanie do badania
W większości przypadków nie ma konieczności specjalnego przygotowania do zrobienia zdjęcia RTG. Wyjątkiem jest tutaj prześwietlenie jamy brzusznej. W wypadku tego badania, kilka dni przed, należy zacząć przyjmować lek, który rozpuści pęcherzyki gazów zalegające w jelitach. Wymagane jest przestrzeganie lekkostrawnej diety. Jeśli zajdzie taka konieczność lekarz może zalecić przyjęcia środka przeczyszczającego. W dzień badania pacjent musi być na czczo.
Przeciwwskazania i szkodliwość
Należy pamiętać, że promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe. Do wykonania prześwietlenia konieczne jest skierowanie od lekarza. Badanie nie może być zbyt często powtarzane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, ze względu na wysoce szkodliwe oddziaływanie na płód.
Centrum Medyczna Consilius współpracuje z Gabinetem ultrasonografii dr n. med. Romana Sowińskiego, os. Zachód A17 i Wojskową Specjalistyczną Przychodnią Lekarspą SPZOZ, al. Żołnierza 37 w Stargardzie.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.