Rezonans magnetyczny (MRI)
[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″][et_pb_row _builder_version=”3.25″][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_post_title meta=”off” featured_image=”off” _builder_version=”3.21″][/et_pb_post_title][et_pb_text _builder_version=”4.4.6″ hover_enabled=”0″]
Rezonans magnetyczny jest badaniem powszechnie stosowanym w medycynie. To nieinwazyjna metoda obrazowania ciała. Działanie rezonansu magnetycznego opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego.
W organizmie człowieka znajduje się bardzo dużo wody (H2O). W każdej cząsteczce wody znajduje się atom wodoru (H). Ten zawiera w swoim jądrze dodatnio naładowany proton. Umieszczone w polu magnetycznym protony ulegają uporządkowaniu, a działające fale radiowe powodują, że protony zaczynają rezonować. Wysyłane przez nie fale są odbierane przez tomograf, a następnie zamieniane na obraz za pomocą programów komputerowych.
Rezonans magnetyczny pozwala na stworzenie obrazów wielu struktur organizmu. Dzięki niemu można określić stan poszczególnych tkanek i wykryć ewentualne patologie.
Przygotowanie do badania
Badanie MRI jest bezbolesne. Podczas jego przeprowadzania ważne jest, aby pacjent pozostawał nieruchomo. Czas trwania, zleży od tego, jaki obszar poddawany jest obrazowaniu (do 45 minut). Cztery godziny przed badaniem nie można przyjmować posiłków, ani napojów. Należy zdjąć wszelkie metalowe elementy ubrania i biżuterię.
Czasami, podczas badania podawany jest kontrast. Jest to substancja bardzo bezpieczna, rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Podczas badania pacjent leży wewnątrz aparatu. Cały czas czuwa nad nim personel medyczny.
Przeciwwskazania i szkodliwość
Ogromną zaletą MRI jest jego nieszkodliwość. Zarówno pole magnetyczne, jak i fale radiowe, wykorzystywane w badaniu, są dla organizmu człowieka obojętne i nie wywołują żadnych negatywnych skutków. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do badania.
Ze względu na silne działanie pola magnetycznego badanie nie może być przeprowadzone u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulator lub metaliczne implanty.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.