Fizykoterapia: krioterapia, jonoforeza, ultradźwięki

W Centrum Medycznym Consilius uzupełnienie terapii manualnej i osteopatii stanowi fizykoterapia, czyli oddziaływanie na organizm różnymi bodźcami zewnętrznymi. W naszej ofercie znajduje się krioterapia, jonoforeza oraz ultradźwięki.

Krioterapia to zimno-lecznictwo. Czynnikiem działającym na ciało jest tutaj temperatura poniżej zera stopni Celsjusza. Leczenie składa się z dwóch faz. Podczas pierwszej, działanie niskiej temperatury powoduje silne obkurczanie się krwionośnych naczyń obwodowych oraz mięśni, co powoduje spowolnienie przepływu krwi, jak i spowolnienie procesów przemiany materii. W drugiej fazie mam do czynienia z reakcją obronną, Polega ona na gwałtownym rozszerzaniu się naczyń, przez co następuję wzrost ukrwienia. Dzięki temu, do komórek dostaje się więcej składników odżywczych, tlenu a także mediatorów przeciwzapalnych. W rezultacie stan zapalny zaczyna ustępować, dolegliwości bólowe zanikają, a uszkodzone tkanki stopniowo regenerują się.

Jonoforeza to forma elektroterapii, czyli terapii z użyciem prądu. Specjalne urządzenie emituje galwaniczny prąd stały i umożliwia wprowadzanie do organizmu przez skórę jonów. W ten sposób terapeuta wprowadza do ciała różne substancje i leki.

Ultrasonoterapia to terapia wykorzystująca ultradźwięki. Dzięki efektom termicznym i współistniejącym efektom atermicznym, następuje lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek. Ultrasonoterapia ma działanie przeciwbólowe. Pobudza także procesy naprawcze.